Istniejące dzisiaj fortepiany różnią się ze względu na długość ich skrzydła (inaczej mówiąc, ogona). Budowniczowie fortepianów od wielu dziesięcioleci starali się wyprodukować tak krótki fortepian, jak tylko się da. Niestety, akustyczne właściwości strun (a dokładniej, ich długości) narzucają swoje warunki, zgodnie z którymi fortepiany o długości poniżej 145 cm mają kiepskie brzmienie. Tym nie mniej, najmniejsze ze znanych mi fortepianów mają długość zaledwie 138 centymetrów (i nie należą, co oczywiste, do "elity brzmieniowej" wśród fortepianów). W tym przypadku, jak widzimy, ich długość jest mniejsza od szerokości, ta bowiem jest uwarunkowana standardową szerokością klawiszy i standardową ich liczbą (88 lub, rzadziej, 85) w każdym fortepianie.
Fortepian miniaturowy (mignon): 138-155 cm
Fortepian gabinetowy: 155-180 cm
Fortepian salonowy: 180-210 cm
Fortepian półkoncertowy: 210-240 cm
Fortepian koncertowy: 240-300 cm (standard: 270)
Największe ze znanych fortepianów liczą nawet 308 centymetrów.
Należy jednak przestrzegać się przed klasyfikacją za pomocą powyższej tabeli instrumentów zabytkowych. Dlaczego? Z tego względu, iż kiedyś wszystko było mniejsze. Również fortepiany nie od razu osiągnęły długość 270 centymetrów.
Z reguły instrumenty z połowy XIX wieku miały największą długość 230, 235 lub 240 cm. Należałoby przyznać im status fortepianów koncertowych, nawet jeżeli wg współczesnej klasyfikacji plasują się w dziale fortepianów półkoncertowych. Po prostu w XIX wieku były to największe z istniejących fortepianów, i to właśnie na nich grano koncerty, odbywano turnieje, świecono tryumfy. Miały one zazwyczaj wąski i ostro zakończony ogon (skrzydło).
Inna często spotykana długość zabytkowych fortepianów - to 198, 200 lub 215 cm. Z zewnątrz te fortepiany wyróżniały się bardziej "tępym" (czasem kanciastym, czasem zaokrąglonym) zakończeniem skrzydła, i to była w zasadzie jedyna różnica w stosunku do największych ówczesnych fortepianów. Te instrumenty można uznać za fortepiany salonowe lub półkoncertowe.
Zatem z podanej wyżej tabeli można bez obaw korzystać w przypadku fortepianu powstałego po ok. roku 1875.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz